Günümüzde birçok firma gerek reklam gerek ide satış yapabilmek için şirketlerine ait internet web sayfası kurmaktadır. Web sayfası kurulum aşamasında dikkat edilmesi gereken domain denilen alan adı seçimidir. Domain internet üzerinde kelimelerin veya rakamların seçilmesi ile oluşturulan isimlerdir. Web sitesi kurmak veya tasarlamak için alan adının seçilmesi gereklidir. Belli kelimelerden oluştuğunu ve bu kelimelerin seçilmesi gerektiği söyledik ama nasıl seçilmesi gerektiğini anlatmak gerekirse, hizmet verdiğiniz alandaki terimlerden seçilmesi çok daha mantıklıdır. Örneğin plastik sektöründe çalışıyorsanız eniyiplastik.com gibi bir alan adı seçerek kullanıcıya doğru ve net bir mesaj iletmiş olursunuz. Kurduğunuz web sitesinin bir ismi ve adresi olmak zorundadır. Oluşturduğunuz alan adı protokolü ile bir HOSTİNG hizmetine bağlanmasını sağlar. İP adresleri üzerinden yayın yaparak web sitesini kullanıma aktif hale getirir. Sadece IP adresi üzerinden web sitenizi kullanmak istemiyorsanız bir alan adı oluşturmak zorundasınız. Domain aynı zamanda sizin veya firmanızın internetteki kimliğidir. Oluşturduğunuz alan adının dikkatli ve araştırma sonucuna göre seçilmesi bu yüzden önemlidir. İnternet erişim ağında yer almak istiyorsanız bir alan adı satın almanız gerekir. Alan adı seçilirken kısa, kolay ve akılda kalıcı olarak seçilmesi web siteniz açısından önemlidir. Sahibi olduğunuz firmanız tanınmış olduğu halde hala alan adı satın almamışsanız en kısa sürede bu eksiliği tamamlamanız gerekir. Zaman geçtikçe maddi olarak daha çok zarar edeceğinizi bileminiz gerekmektedir.

           Alan adları genel olarak iki gruba ayrılmaktadır. İlk olarak uluslararası domainler. Bu tip alan adları ABD aracılığı ile bazı firmalardan Alınır ve hızlı olan kazanır mantığı ile satışa sunulur. Yani istediğiniz alan adını sizden önce başka bir firma aynı alan adı için başvurmamışsa o alan adını siz alabilirsiniz. Şayet başka bir firma sizden önce almışsa maalesef siz o alan adını alamazsınız ve alsanız bile yüksek bir ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz. Uluslararası alan adlarının özelliği tüm dünya genelinde tanınmış olmasıdır. Örneğin .org gibidir. Diğer seçenek ise coğrafi alan adlarıdır. Uluslararası alan adları ile aynı uzantıya sahiptir. Aralarındaki fark ise bu alan adları tescil edildiklerinde bulunduğu ülkenin internet takısı olur. Örneğin Türkiye’den alan adı satın alınmış ise ülkenin internet takısı olan ‘TR’ yazısı eklenir. Yerli alan adları için de ilk gelen kazanır kuralı geçerlidir. Bu işi Türkiye’ ODTÜ yürütmektedir. Ayrıca k12 ve gen.tr gibi alan adları da ODTÜ tarafından verilmektedir.

ALAN ADININ ÇALIŞMA MANTIĞI

           Alan adının çalışma mantığı bilgisayar üzerinden erişebilmesi için daha basit ve kalıcı kelimeler ile ifade edilmiş halidir. Erişmek istediğiniz alan adını bilgisayarınız IP adresine çevirerek ve sonrada sizi bu IP adresinin barındırdığı sunucu üzerinde belirlenen IP adresine yönlendirir. Kurduğunuz web sitesine erişim yapmak isteyen takipçiler IP adreslerini bilemeyecekleri için oluşturduğunuz alan adı daha akılcı kalması sebebiyle IP adresine çevirir ve sonrada IP adresini sunan HOSTİNG sunucusu üzerinden erişim sağlar.

         Kurumsal bir alan adı seçecekseniz güvenlik önlemlerini de almanız gereklidir. Birçok kullanıcı bu alan adı üzerinden web sitenize gireceği için alan adının seçiminde çok dikkatli olunması gerekir. Gereksiz kelime seçilmemeli ve aşırı uzun olmamalıdır. Kullanıcılar tarafından rahatlıkla hatırlanması gerektiğini bir kez daha söyleyebiliriz.Sonuç olarak firmanız için gerekli olan web sitesini kurarken alan adını özenle seçmeli ve teknik hizmet alınmalıdır. Alan adının yanlış seçilmesi site amacının dışında hizmet vermesine sebep olabilir. Sektör ile ilgili terimler kullanmak bu noktada önem kazanmaktadır.

 

Neler Mi Yapıyoruz ?

Kurumsal Web Tasarım

Kurumsal Web Tasarım

Kurumsal Web Tasarım

            Yaşadığımız dönem içerisinde hızla gelişen internet kullanımının saye...

Detaylar
Garantili Seo

Garantili Seo

Garantili Seo

          Garantili Seo Çalışması kavramını açıklamak gerekirse SEO çalışması ...

Detaylar
Kurumsal Hosting

Kurumsal Hosting

Kurumsal Hosting

           HOSTİNG kurduğunuz web sitesinin çalışmasını sağlayan alana verilen isimdir. Hazırla...

Detaylar
Kurumsal Alan Adı Çözümleri

Kurumsal Alan Adı Çözümleri

Kurumsal Alan Adı Çözümleri

            Günümüzde birçok firma gerek reklam gerek ide satış yapabilmek i&cc...

Detaylar
Sosyal Medya Danışmanlığı

Sosyal Medya Danışmanlığı

Sosyal Medya Danışmanlığı

           Sosyal Medya Danışmanlığı : ünümüzün erişim noktasını kullanmaya y&ou...

Detaylar
Marka Tescil İşlemleri

Marka Tescil İşlemleri

Marka Tescil İşlemleri

            Marka bir firmanın satıcının mal ve hizmetlerini belirlemeye, tanıtmaya ve başka firm...

Detaylar

Rakamlarla Biz

0

Yıllık Tecrübe

0

Mutlu Müşteri

0

Hizmet Ödülü

0

Başarılı Seo Çalışma

Bizden Haberler

Müşteri Yorumları

Referanslarımız

İndirim, duyuru ve kampanyalardan haberdar ol.