Günümüzde birçok kurumsal firmalar, internet kullanımının artmasından dolayı ticari faaliyetlerini tanıtmak adına kendi şirketlerinin web sitelerini oluşturmaktadır. Özellikle yeni kurulan web sitelerinin amaca yönelik olabilmesi için arama motorların belirlediği bazı kriterler vardır. Kullanıcıların web sitenize daha rahat erişim sağlayabilmesi için Google veya başka arama motorları SEO dediğimiz belli aralıklarla güncellenen, özgün ve arama motorlarında sizin web sitenizin ilk sıralarda yer almasına sağlayan etkendir. SEO uyumlu bir web sitesinin Google tarafından daha değerli olduğu ve her zaman kalitesini koruduğu bilinmektedir. Google belli zaman aralıklarıyla kriterlerini değiştirmektedir. Ancak SEO uyumluğu kuralı her zaman Google veya başka arama motorları için önemlidir.


         Google SEO uyumlu bir web sitesinde olması gerekenler, kurduğunuz web sitesinin mobil uyumlu olmasıdır. Cep telefon kullanımının yaygınlaşmasından dolayı kurulan web sitesinin mobil erişeme açık olması Google’ın önem verdiği bir faktördür. Üstelik web sitenizin daha çok kitleye hitap etmesi açısından da gerekli bir kurallardır. Google uyumlu bir web sitesinde olması gereken başka bir özellik ise etkin ve hızlı kullanım yani sitenizin açılma hızıdır. Sitenizde TXT dosyası da olmalıdır. Kurduğunuz web sitenizin virüslere ve gereksiz reklamlara karşı önlem alınmış olması ve kullanıcılar açısından kullanımı kolay olması da gerekmektedir. Web sitenize kesinlikle kopyala yapıştır mantığı ile makale eklenmemeli, içerikleriniz tamamen özgün olmalıdır. Kurduğunuz web sitesinin sosyal medya da tanıtmalı ve sosyal medya hesaplarının yer aldığı bir bölüm eklenmelidir. En önemlisi de kurumsal web sitesi bir sayfasında kurduğunuz web sitesinin kullanıcılar tarafından yorum ekleyebilecekleri bir alanın olmasıdır. Ticari ilişkilerin artmasına sebep olacağı gibi, web sitesinin de kalitesini yükselten bir faktördür. Web sitesinin veri tabanı alt kapsayıcısının SCHEMA yapısına uygun olmalıdır. Kurumunuzun sektörüne uygun bir alan adı seçilmeli ve siteye yüklenen görsel içerikler sitenizin kuruluş amacı ile bağdaşmalıdır. W3 hatalarını en aza indirilmesi için gerekli önlemler alınmalıdır. Uygun URL yapısı oluşturulmalı yanı URL’lerde anlamsız saçma karakterler olmamalıdır. Bir diğer önemli husus ise videolar. Web sitenize düzenli zaman aralıklar ile video ve güncel içerikler eklenmelidir. Web sitenizde site haritasına yer verilmeli ve link yapısında bulunan sayfa isimleri kısa, anlaşılır ve akılda kalıcı seçilmelidir. Metin ve kod oranı &25 den fazla olmamalıdır. Yanı kurduğunuz web sitesinin kullanıcılar tarafından sade, akıcı ve web sitesini de şablonlar oluşturarak ziyaretçilerinize kısa metinler ile bol bilgi vermeniz gerekmektedir. Web sitenizde oluşturduğunuz makaleler en az 300 kelime olmalıdır. Diğer önemli bir husus ise girdiğiniz etiketlerin 70 kelimeden fazla olmamalı ve web sayfanızın ara yüzünün kolay kullanılabilir olmalıdır. Web sitenizde BLOG bölümünde olması güncellemeler için son derece önemlidir. Kurduğunuz bir web sitesinin hem müşteri güvenini kazanmak hem de Google uyumlu olabilmesi için kesinlik sitenize telefon numarası, adres veya e posta eklemeyi ihmal etmeyin. Etiketli yazılarda kullanarak anahtar kelimelerden oluşan yazıları göze çarpacak şekilde belirleyin.

        Sonuç olarak Google uyumlu bir web sitesi için arama motorlarının tüm kuralları yerine getirilmeli be web siteniz belli aralıklarla güncellenmelidir. Aksi taktirde Google kurduğunuz web sitesini önemsemeyecek ve sitenizin arama listesindeki yerini gerilere atacaktır. Google tarafından tüm SEO kurallarını yerine getirerek sitenize verilen değeri arttırabilirsiniz. Ticari kariyeriniz ve kurduğunuz web sitesinin amaca hizmet edebilmesi için Google arama listesinde yerinizin üst sıralarda olması gerekmektedir. Bu sebeple kurulan web sitesinin Google uyumlu olması sağlanmalıdır.