Bir firmanın daha çok insana ulaşması, arama motorların'da ön sıralarda çıkması ve web sitenin kullanım potansiyelinin artması açısından önemlidir. Konumlandıracağınız alan adını belirlerken dikkat edilmesi gereken noktalar ve işlevsel yüzeyinin artmasını sağlayacak tıklanma potansiyeli için öncelikle alan adının hizmet verdiğiniz sektör ile bağlantılı ve dikkat çekici olması gerekmektedir. Akılda kalıcı ve kısa bir cümleden oluşması da site açısından düşünülmesi gereken konulardır. Şirket adınız uzun olsa dahi alan adınızı şirket adınıza bağlı bir konumda seçin. Alan adı birçok firma tarafından daha değişik bir potansiyele sahip olmalıdır. Günlük hayatta sıkça duyulması açısından hitap ettiğiniz yaş aralığına bağlı olarak teknolojik terimlerden oluşması da bir avantaj olabilir. Kelimeleri seçerken anlamlarına dikkat edilmesi gerekmektedir zira birçok anlam barındıran kelimelerden uzak durulmalıdır. Seçtiğiniz kelime grupları firmanız açısından da bir çağrı belirtmelidir. Hizmet verdiğiniz sektör terimlerinden faydalanmak da gereklidir. Doğru alan uzantısı seçmek kurumunuzla uygun olması .com veya .com.tr gibi uzantıların yanına işletmenize ve sektörünüze uygun bir kelime daha eklemek gereklidir. Alan adının profesyonel olması web sitesinin gerek tarayıcılarda gerekse müşteriler için tıklanma oranları bakımından çok önemlidir. Site içeriği ne kadar verimli olursa olsun alan adınızın siteye uygun seçilmemesi durumunda istenmeyen sonuçlarla karşılaşabilir.

         Sitenizi ve sizi en uygun temsil edecek alan adını kısıtlamalardan uzak durulmasında da fayda var. Yaptığınız işi genellerken sattığınız bir ürünü kullanmayın. Çünkü ziyaretçiler tarafından sadece tek bir üründe satış yapıldığı sonucu çıkmaktadır. Bu yüzden genel bir kelime kullanmak daha mantıklıdır. Alan adı seçilirken her yaş grubuna hizmet veriyorsanız herkes tarafından bilinen bir kelime olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Kitle ile iletişim ağını güçlendirmeniz açısından ise alan adının kolay ulaşabilir olması da sağlanmalıdır. Kalabalık bir ekibe sahipseniz fikir tartışması yapın. Çok fikirli sonuçtan çıkan bir alan adı daha değişik ve orijinal olabilir. Çalıştığınız sektörde farklı bir potansiyele sahip olmanızı sağlamak için üretim yaptığınız sektöre uygun bir kelimeler kullanın. Diğer alan adı uzantılarını kontrol edilmesi de gerekmektedir. Sitenin alan adını satın alarak başka bir firmanın sizin alan adınızı kullanmanızı engeller. Böylece sizin site ziyaretçilerinizin başka bir alana kaymasını önlemiş olursunuz. Alan adınızın içeriği sitenizin internette etkili olmasını sağlamaktadır. Bu sebeple doğru bir alan adı ile sitenizin kalitesini de arttırmış olursunuz. Birçok internet sitesinde bu konuya özel arama motorları mevcuttur. Bilimsel ve teknolojiye uygun bir alan adı seçilmesi için bu arama motorlarında da faydalanabilir.

          Alan adı seçilirken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise mesleğinize dahil bir en çok iki kelime kullanmanızdır. Bu kelimeler sayesinde sitenize tıklanmadan önce kullanıcıya ön bilgi verilmiş olur. Bilinçaltına yerleştirmesi kolay bir kelime olması da gerekmektedir. Kullanılmış ve herkes tarafından bilinen alan adlarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Önceden kullanılan sayfada hangi içerik içerdiği bilinmediği için ilerde firmanız için kötü bir izlenim bırakabilir. Daha önceden kullanılmış bir alan adı alıyorsanız önceden kullanım amacını kontrol edilmesi gerekir. Tescilli markalardan alan adı alınmaması gerekmektedir. Özgün bir alan adı seçilmesi daha makuldür ve yeni bir firma için merak uyandırmanıza da yardımcı olabilir. Arama motoru odaklı alan adı alınması da bilindik yani .com veya .com.tr gibi bir seçim yapılması kullanım açısından daha etkili olacaktır Alınacak alan adının SEO ile uyumlu olması gerekmektedir. Arama sonuçlarında sizi ilk listede göstermesi açısından önemli bir etkendir.